FAQ
FAQ - najczęściej zadawane pytania odnośnie piłek
1. Czym mogę napompować piłkę do ćwiczeń?
Piłkę do ćwiczeń można napompować specjalną ręczną/nożną pompką (niektóre piłki mają taką pompkę dołączoną do zestawu), pompką rowerową (jednak nie każda końcówka pompki pasuje do wentyla piłki), kompresorem (pompując sprężarką, musimy robić to powoli, by piłka zbyt szybko nie napełniała się powietrzem).
2. Dlaczego piłka nie osiągnęła od razu deklarowanego rozmiaru?
Guma, z której wykonane są piłki ma specyficzne właściwości fizyczne (sukcesywnie się rozciąga). Proszę poczekać kilka dni i wtedy ją dopompować. Ilość użytego materiału do produkcji, pozwala na uzyskanie deklarowanego na opakowaniu rozmiaru.
3. Dlaczego piłka nie jest idealnie okrągła, tylko jajowata?
Piłka gimnastyczna wykonana jest z gumy (lub pianki ABS), która czasem nie uzyskuje idealnego, okrągłego kształtu. Gdy piłka jest dość miękka i jajowata, trzeba ją dopompować do określonej wielkości.
4. Po jakimś czasie użytkowania piłka zrobiła się dużo bardziej miękka niż poprzednio. Co z tym zrobić?
Guma lub pianka przy częstym stosowaniu ulegają lekkiemu rozciągnięciu. Gdy do tego dojdzie, wystarczy dopompować powietrza do piłki.
5. Po napompowaniu piłki widać na niej lekkie zgniecenia, nierówności. Dlaczego tak się dzieje?
Piłka długi czas leżała zwinięta, więc po napompowaniu początkowo widać lekkie zgniecenia. Po kilku dniach tworzywo dostosuje się i nierówności powinny się wygładzić.
6. Czy dzieci mogą bawić się piłką?
Jak najbardziej. Nie ma przeciwwskazań do tego, żeby dzieci bawiły się piłką fitness. Zabawy te powinny się jednak odbywać na większej przestrzeni i w miarę miękkim podłożu. Piłka jest okrągła, więc jednocześnie dość niestabilna. Wszystkie zabawy powinny odbywać się pod opieką dorosłych.
7. Dlaczego zwierzęta nie powinny mieć kontaktu z piłką?
Piłki wykonane są z gumy lub pianki ABS. Materiały te mogą zostać przebite przez psa lub kota. Nie dość, że piłka ulegnie zniszczeniu, to zwierzę może się przestraszyć.
8. Czy zimą mogę przechowywać piłkę obok kaloryfera, a latem na słońcu?
Przechowywanie piłki obok nagrzanego kaloryfera nie wpływa negatywnie na piłkę. Również umiarkowana ekspozycja na słońce nie spowoduje zmian. Piłka nie powinna być jednak stale narażona na działanie czynników zewnętrznych.
9. Czy mogę spuścić powietrze z piłki i po jakimś czasie znowu ją napompować?
Tak, w każdej chwili można spuścić powietrze z piłki, a po jakimś czasie z powrotem ją napompować.
10. Czy kobiety w ciąży mogą używać piłek fitness?
Jak najbardziej! Co więcej, kobietom w ciąży zalecane są wręcz ćwiczenia na piłce. Trzeba jednak pamiętać, by kobiety w ciąży ćwiczyły na piłkach z systemem ABS – w razie przebicia piłki, powietrze schodzi z niej powoli, dzięki czemu nie ma ryzyka upadku.
11. Dlaczego nie mogę napompować piłki?
Zanim zaczniemy pompować piłkę, sprawdźmy, czy nie znajduje się w niej korek, który najpierw trzeba wyjąć. Często końcówka pompki nie pasuje również do wentylka piłki, co warto sprawdzić. Przyczyną może być także wadliwa pompka.
12. Dlaczego niektóre piłki pod światło są jakby nierówno wybarwione?
To naturalna rzecz wynikająca z produkcji, którą nie należy się przejmować. Nie ma ona wpływu na jakość użytkowania piłki.
13. Czy piłka jest bezpieczna?
Tak, piłka jest bezpieczna. Powinniśmy jednak uważać na ostre przedmioty, które mogą ją przedziurawić.
14. Do czego można wykorzystać jeszcze piłkę fitness?
Piłkę fitness możemy wykorzystać do ćwiczeń, ćwiczeń dla kobiet w ciąży, rehabilitacji, relaksacji, pracy przy biurku, oglądania telewizji, zabawy z dziećmi.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na naszym blogu Pilkagimnastyczna.pl, na który serdecznie zapraszamy!